Srebrny Jubileusz Kapłaństwa o. Józefa Matrasa

Srebrny Jubileusz Kapłaństwa o. Józefa Matrasa - zdjęcie
W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii o. Józef Matras dziękował Najwyższemu Bogu za 25 lat posługi Kapłańskiej. W tym uroczystym dniu naszemu Jubilatowi towarzyszyli kapłani rodacy a wśród nich o. Czesław Matras OSPPE (pierwszy kapłan z Laskowej) przeżywający 45 rocznicę święceń, Ks. Jakub Rozum 30 rocznicę święceń, oraz najbliższa rodzina.
O. Józef Matras od Matki Bożej Dobrych Nauk urodził się w Laskowej. Formację w pijarskim nowicjacie w Łowiczu rozpoczął 24 sierpnia 1989 r., a rok później złożył swoje pierwsze śluby zakonne. Profesję wieczystą złożył 25 marca 1995 r.
Po studiach filozoficzno-teologicznych na Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie w dniu 18 maja 1996 roku z rąk bp. Albina Małysiaka przyjął święcenia kapłańskie. Przez pierwsze dwa lata pracował jako katecheta i duszpasterz przy parafii pw. Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie na Rakowicach. Następnie przez rok posługiwał przy sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach w Warszawie.
Przez kolejne 10 lat pełnił funkcję ojca duchownego w pijarskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie będąc równocześnie sekretarzem Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Jesienią 2009 roku wyjechał do Rzymu, by na prośbę o. Generała objąć funkcję magistra Międzynarodowego Pijarskiego Studentatu ,,Calasanctianum” na Monte Mario w Rzymie.
W 2011 r. został wybrany nowym przełożonym Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów i urząd ten pełnił przez 10 lat (2 kadencje). Obecnie o. Józef jest Rektorem wspólnoty św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie.